Kościół Parafialny p.w. św. Anny

Parafia rzymskokatolicka w Branwi została erygowana 18 lipca 1919 roku mocą dekretu Biskupa Leona Fulmana. Do czasu kasaty unii, była tutaj parafia greko-katolicka, którą później zamieniono na prawosławną. Pierwotnie stał w Branwi kościół drewniany wybudowany przez unitów, w 1875 roku zamieniony na cerkiew, a w 1919 roku oddany katolikom.

Po wybudowaniu nowego kościoła, dotychczasowy został rozebrany. Obecny kościół pod wezwaniem św. Anny został wybudowany w latach 1936-1946 według projektu architekta Tadeusza Witkowskiego z Lublina w stylu neoklasycystycznym, jednonawowy, murowany, z zewnątrz kamień, wewnątrz cegła palona. Kościół powstał ze składek parafian przy ofiarnej współpracy księdza Władysława Grzebalskiego.

22 czerwca 1950 roku kościół uroczyście poświęcił Biskup Z. Goliński.

W 1970 roku wykonano ankrowanie, bo nastąpiły groźne pęknięcia murów, a w 1972 roku kościół został malowany wewnątrz.

W 1982 roku wprowadzono nową nastawę ołtarzową przedstawiającą 5 tajemnic radosnych różańca, rzeźbionych głęboko w drewnie dębowym. W nastawę wmontowano również obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1772 roku.

W 1984 roku kościół został pokryty blachą miedzianą z umocnieniem krzyża wieżowego konstrukcją żelazną. W latach 1997-1999 przeprowadzono gruntowny remont kościoła i plebanii.

Parafia posiada akta parafialne od 1924 roku.